MEMBRAN nedir?

İnşaat sektöründe, yapılan çatı ve temel gibi suyla temas eden yerlerinde yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılan ve yağmur suyunun döşeme betonuna geçmesini engellemeye yarayan malzemelerin temel adıdır.

Farklı alanlarda karşımıza çıkan bu kelimenin anlamı uygulandığı yere göre de farklılık göstermekte, örneğin bilim alanında hücre zarı anlamında kullanılmaktadır.

MEMBRAN kaça ayrılır?

- Bitümlü membran
- PVC membran
- TPO membran

SU YALITIMI nedir?

Yapılarımıza zarar veren en önemli faktörlerden biri de sudur. Yapılarımız; yağmur, kar, toprağın nemi, yapının inşa edildiği zemindeki yeraltı suyu gibi dış kaynaklı su ile banyo ve tuvalette kullanılan iç kaynaklı suya maruz kalır.Yapımızı ve konforumuzu tehdit eden sudan korunmak için yapılan işlemlere su yalıtımı denir.

SU, binaya ne tür zararlar verir?

Binalarımıza nüfus eden su, yapımızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine yol açar. Su, betonun çürümesine ve çatlamasına neden olur. Binalarda güvenlik kaybı oluşur. Binalar çok daha kısa sürede eskir ve problem oluşturmaya başlar.

SU YALITIMI, nerelere uygulanır?

Su yalıtımı, binalarımıza suyun girebileceği alanlara yapılır. Bunlar; toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, lavabo tuvalet gibi ıslak hacimlerdir. Su yalıtımının bir diğer uygulama alanı da, suyun içerisinde kalmasını istediğimiz su deposu, suni gölet ve havuz gibi yapılardır.

İyi bir SU YALITIMI malzemesi nasıl olmalıdır?

- Sunduğu çözüm uzun vadeli olmalıdır.<br> - Uygulama sırasında sorun yaratmamalı, hız kazandırmalıdır.<br> - Ebatları eşit dağılmış olmalıdır.<br> - Ultraviyole ışıklarından etkilenmemelidir.<br> - Çevreye ve canlılara karşı duyarlı olmalıdır.

SU YALITIMI nasıl yapılır?

Su yalıtımı, yapılarımızda suyun girebileceği temel, çatı gibi yerle su geçirmeyen malzemelerin uygulanmasıyla yapılır.Uygulamalarda; polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılır.Yalıtım uygulamasıyla binaya nüfuz edemeyen su, süzgeçler ve yağmur suyu drenaj (su tahliye) boruları ile yapıdan uzaklaştırılır.

ISI YALITIMI Nedir ?

Isı yalıtımı, sıcak ya da soğuk havanın ısı köprüleri vasıtası ile konutların içine girmesini ya da çıkmasını engellemek adına yapılan işlemlerdir. Sürekli artan enerji faturaları ısınma için ayrılan bütçeleri de arttırmaktadır. Tüketilen toplam enerjinin 1/3 kadar oranının konutlar için sarf edildiği düşünüldüğünde ısı yalıtımı artık bir ihtiyaç durumuna gelmiş bulunmaktadır. Enerji tasarrufunun yanında ısı yalıtımı, konutların ömrünü uzatmak, değerini arttırmak, arzu edilen konfor şartlarını sağlamak, sağlıklı bir yaşam sürmek, çevre kirliliğini azaltmak ve sağlıklı bir çevre oluşturmak için hayata geçirilmesi gereken bir uygulamadır.

NEDEN ISI YALITIMI yaptırmalıyız ?

Kışın soğuğu yazın ise sıcağı geçirmeyen ısı yalıtım sistemleri ile 4 mevsim kusursuz performans için kalıcı çözümlerden faydalanabilirsiniz.

NEDEN ISI YALITIMI yaptırmalıyız (2) ?

Doğru yalıtım uygulamaları ile ısıtma ve soğutma giderlerinizde %40 -60 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz. Siz konforun keyfini sürerken elde edilen enerji tasarrufu sayesinde ısı yalıtım maliyeti 3 kış sezonunda amortisman süresini dolduracaktır.

NEDEN ISI YALITIMI yaptırmalıyız (3)?

Evlerinizde rutubet değil huzur olsun.. Isı yalıtım uygulamaları ile konutlarınızı küf ve nemden uzak tutarak sağlıklı ve rahat yuvanızın tadını çıkartabilirsiniz.

Yeşil Çatının Avantajları Nelerdir?

Betonlaşan şehrin içinde, yeşil bir doğa görünümü ile daha güzel, huzurlu ve yaşanası ortamlar sağlar. Estetiktir. Gürültüyü emer. Şehir içinde ses izolasyonu sağlar. Yağmur suyunu kullandığından, ekonomiktir ve atık şebeke su yükü azalır. Sera gazlarını yok eder. Hava kirliliğini önlemede ve toz partiküllerini azaltmada etkin rol oynar. Havadaki oksijen miktarını artırır. Karbon salınımını azaltır. Yüksek izolasyon değeri ile ısıtma ve soğutma giderlerini düşürür. Biyolojik dengeye pozitif katkı sağlar. Hafriyat aşamasında kaybedilen doğal toprağı, içine katılan özel karışımlar sayesinde bitki toprağı olarak doğaya kazandırır. Yangından korunmaya maksimum katkı sağlar. Binayı UV ışınlarından, çatıyı ve taşıyıcı konstrüksiyonu olası mekanik sorunlandan korur.

Yeşil Çatı Nedir?

Betonlaşan şehir yaşamının içinde, özlenen doğal görünüme yer açmak için tasarlanan ve hayata geçirilen, bitkilendirilmiş çatılardır. Geçmişte ağırlıklı olarak arazi üzerinde yapılan peyzaj çalışmaları, bugün artan ihtiyaçlar ve daha güzel bir yaşam ortamı amacıyla, binaların teraslarında ya da yer altına alınan otoparkların üzerlerinde gerçekleştirilmektedir.